Sibirski haski
Nezavisni umjetnici bijega.
Sibirski haski je pasmina srednje veličine i izvrstan je radni pas. Ova aktivna i izdržljiva pasmina može izdržati temperature do -50 do -60°C zahvaljujući svojoj debeloj dvostrukoj dlaci.
Podrijetlo: | Sibir |
FCI klasifikacija: | Grupa 5, Špic i primitivni tipovi pasa, odjeljak 1, Nordijski psi za vuču saonica #270 |
Temperament: | inteligentna, pažljiva, prijateljska, nježna pasmina |
Boje: | bijela, crna, bakar, siva, srebrna, smeđa, crvenkasta |
Težina: | mužjaci: 20–27 kg, ženke16–23 kg |
Visina: | mužjaci: 54–60 cm, ženke: 50–56 cm |
Životni vijek: | 12 do 15 godina |
Štenci sibirskog haskija
Sibirski haski je pasmina neovisnih i tvrdoglavih pasa. Haskiji su po prirodi navikli živjeti u čoporu pa njihova dresura može biti popriličan izazov. Tijekom treninga, haskiji će se boriti za vodeću poziciju, a mogu biti poprilično agresivni u pokušajima da steknu kontrolu, stoga je rano uspostavljanje hijerarhije bitno za daljnju obuku. Uvijek nagradite dobro ponašanje i disciplinirajte svog psa ograničavajućim poslasticama -- nemojte nagraditi svog psa dok ne slijedi upute. Haski je poznat po svom urođenom destruktivnom ponašanju stoga mu je potrebno odrediti pravila koja će vaš pas slijediti od samog početka. Ne zaboravite na pravilnu i uravnoteženu hranidbu - zdrava i uravnotežena hranidba za vaše štence je bitna za njihov rast i razvoj. Valp Plus iz Husse asortimana je izvrsna suha hrana za energične štence sibirskog haskija.
Hranidba sibirskog haskija
Većinu vremena sibirski haskiji poprilično dobro prate vlastiti unos hrane bitan za dnevno reguliranje unosa kalorija. Međutim, to ne znači da se haskiji neće prenajesti. Oni se imaju tendenciju brzo udebljati, a mršavljenje im može predstavljati veliki izazov. Hranjenje sibirskog haskija ad libitum nije opcija. Haskiji s prekomjernom težinom obično žive kraće, pa pravilno uravnotežena hranidba i održavanje odgovarajuće razine tjelesne aktivnosti značajno smanjuju rizik od prekomjerne težine. Zbog svoje tvrdoglavosti, haskiji mogu prestati jesti hranu koju su do sada jeli samo zato što im je to već dosadilo. Hrana se nikada ne smije promijeniti naglo jer je potrebnom sustavu potrebno prijelazno razdoblje navikavanja na novi sastav hranjivih tvari. Za haskije se preporuča hrana bez žitarica (Opus Farm ili Opus Ocean) koja je vrlo probavljiva i ukusna.
Mild | Hladno prešana hrana za odrasle pse s osjetljivom probavom i intolerancijom na gluten
Opus Ocean, 2 kg | Potpuna hrana bez žitarica za aktivne pse s osjetljivim probavnim sustavom i/ili alergijama
Opis pasmine
Sibirski haski je pasmina srednje veličine koja pripada skupini špic. Imaju izrazite oznake i izgledom su vrlo slični većoj veličini aljaškog malamuta.
Podrijetlo
Sibirske haskije su izvorno uzgojili Chukchi u istočnom Sibiru kao pse za vuču sanioca i pratioce za svoje obitelji. Klimatske promjene su prisilile Chukchi ljude na lov na većem području, pa su im bili potrebni snažni psi koji su mogli podnijeti vuču sanjki prostranstvima vječnog leda na temperaturama do -60°C. 1908. godine haskiji su dovedeni na Aljasku kako bi sudjelovali u utrkama psećih zaprega. Pasmina svoju popularnost duguje ekspediciji koju je vodio Leonhard Seppal, kada je za 5 i pol dana uz sibirske haskije pretrčao 1059 kilometara kako bi isporučio cjepivo protiv difterije u grad Nome na Aljasci.
Izgled
Što se tiče izgleda, sibirski haskiji imaju mnogo zajedničkog s većim aljaškim malamutima. Haskijeve oči u obliku badema su tipično plave ili smeđe ili ponekad jedno oko ima drugačiju boju. Haski ima dvostruki kaput koji im omogućuje da izdrže iznimno hladnu klimu te ih štiti od pregrijavanja po vrućem vremenu. Ova pasmina dolazi u različitim bojama i uzorcima, ali oznake lica i bijele šape su jedne od karakteristika pasmine. Sibirski haskiji imaju šiljate i uspravne uši te čupavi i pahuljasti rep kojim često prekrivaju nos tijekom spavanja.
Ponašanje
Sibirski haski je pasmina za koju se zna da ju je teško dresirati pa im je potreban odlučan i dosljedan vlasnik koji može uspostaviti poziciju vođe. Haski ima vrlo snažan lovački instinkt, stoga je važna socijalizacija s drugim psima, ali i životinjama. Bez odgovarajuće pažnje i tjelovježbe, ova pasmina može pokazati neko destruktivno ponašanje poput žvakanja, kopanja, grickanja ili žvakanja. Sibirski haskiji su iznimno talentirani bjegunci koji mogu preskakati ogradu ili kopati tunele. Ako planirate pustiti svog psa u vrt onda je potrebno ograditi područje vrta s visokom ogradom jer haskiji lako mogu preskočiti prepreke visoke preko 2 metra. Ovo je pasmina koja ne laje nego zavija. Unatoč svim svojim hirovima, haskije se bez problema može ostaviti s djecom jer su ih izvorni uzgajivači odgajali u obiteljskom okruženju.
Zahtjevi
Haskiji trebaju puno vježbe tijekom dana te mogu izuzetno aktivni i živahni čak i u zatvorenom prostoru.
Tijekom povijesti haskiji su oduvijek bili dio čopora pasa pa im je potreban veći društveni kontakt s ljudima i drugim psima, a odgovarajuća količina tjelesne aktivnosti može spriječiti destruktivno ponašanje. Gusta dlaka zahtijeva tjedno četkanje, u sezoni linjanja i svakodnevno.
Dnevna njega
Za ovu posebno energičnu i aktivnu pasminu je potrebna dobra količina fizičkog i mentalnog vježbanja. Sibirski haskiji mogu postati destruktivni kada im dosadi, a dodatno vrijeme za igru može pomoći u suzbijanju takvog ponašanja. Haskiji se smatraju posebno čistom pasminom pasa - loš miris psa ne predstavlja problem pa su 2 - 3 kupke godišnje u ovom slučaju više nego dovoljne.